Domowa spirometria dla seniorów. Szkolenie z aplikacji AioCare za nami!
Domowa spirometria dla seniorów. Szkolenie z aplikacji AioCare za nami!
Aż 12 warszawskich seniorów skorzystało ze szkolenia z obsługi urządzenia i aplikacji do zdalnej spirometrii w ramach pilotażowego projektu Fundacji Mocni na starcie. Dziękujemy wolontariuszom oraz pracownikom firmy MIRO za wsparcie techniczne spotkania. Przez najbliższy miesiąc będziemy obserwować jak z samobadaniem na urządzeniach AioCare radzą sobie uczestnicy spotkania.
Co to jest spirometria?
Badanie spirometryczne to nieinwazyjna metoda pozwalająca ocenić najważniejsze parametry dotyczące wentylacji układu oddechowego. Spirometria znakomicie sprawdza się u pacjentów z chorobami obturacyjnymi płuc, w tym z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i astmą oskrzelową. To właśnie dzięki wynikom badania spirometrycznego lekarz może stwierdzić, z jak bardzo zaawansowanym stadium choroby mamy do czynienia.
Domowa spirometria bezpieczna w czasie pandemii
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom firmy AioCare pacjenci są w stanie wykonać badanie spirometryczne nie wychodząc z domu. Co więcej, wyniki badań mogą przesłać do swojego lekarza, aby ten na bieżąco monitorował stan zdrowia pacjenta i reagował w przypadku pogorszenia się wyników. Wystarczy urządzenie AioCare, telefon z Androidem i dostęp do sieci. W Fundacji Mocni na starcie postanowiliśmy sprawdzić, jak z takim zadaniem poradzą sobie osoby w zaawansowanym wieku.
– Wykonywanie spirometrii przez pacjenta samodzielnie i przesyłanie wyniku do lekarza pozwala na stałe monitorowanie czynności płuc, wczesne uchwycenie pojawiającego się zaostrzenia i szybką interwencję medyczną. W czasie pandemii korzystanie z urządzenia indywidualnego, w warunkach domowych, sprzyja ograniczeniu ryzyka transmisji COVID-19. Wykonywanie badania wymaga szkolenia z prawidłowego wykonywania pomiarów i obsługi aplikacji. W grupie pacjentów w wieku 60 plus wykorzystanie takiej możliwości jest szczególnie wartościowe –
wyjaśnia dr n.med. Monika Franczuk z Zakładu Fizjopatologii Oddychania Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, która od wielu lat prowadzi diagnostykę i leczenie pacjentów z astmą oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc w Poradni Przyklinicznej IGICHP.
Spirometria krok po kroku. Uczymy, jak wykonać badanie
To właśnie pacjenci dr Moniki Franczuk wzięli udział w naszym pilotażowym projekcie. Z myślą o seniorach zorganizowaliśmy spotkanie, w trakcie którego każdy uczestnik otrzymał kompleksową pomoc w zakresie instalacji aplikacji i sparowania jej z urządzeniem AioCare. Aż 9 na 12 osób potrzebowało także wparcia przy założeniu adresu e-mail, który jest niezbędny przy rejestracji aplikacji mobilnej.
Kolejnym krokiem było powtórzenie prawidłowego (zgodnego z instrukcją) wykonywania sekwencji wdechów i wydechów w trakcie badania. Pacjenci Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc wykonywali spirometrię niejednokrotnie pod nadzorem dr Moniki Franczuk. Proces wymagał jednak powtórzenia. Każdy uczestnik musiał poprawnie wykonać minimum 3 pomiary w aplikacji.
Przy wsparciu wolontariuszy oraz partnera technologicznego projektu, firmy MIRO, przygotowaliśmy publikację zgodną z zasadami prostego języka i dostępności. Każdy senior otrzymał papierową wersję instrukcji, po którą może sięgnąć w razie wątpliwości przy przeprowadzeniu badania w domu.
Testy urządzeń zakończą się 15 grudnia 2021 r. Zakupione w ramach projektu urządzenia przekażemy osobom potrzebującym jako darowiznę. O tym, do kogo trafią AioCare zdecyduje stan zdrowia, ale także aktywność w ramach projektu weryfikowana na podstawie raportów spirometrycznych z codziennego samobadania. O wynikach pilotażu będziemy informować pod koniec bieżącego roku.
Zobacz: Instrukcja użytkowania systemu spirometrycznego AioCare
Fot. Fundacja Mocni na starcie
Partnerzy projektu: MIRO, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
Projekt realizowany w ramach konkursu „Złoty Wiek. Granty aktywizacyjne na lokalne inicjatywy realizowane przez seniorów i dla seniorów”, współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.