USG w ZRM to działa! „Poszerza diagnostykę i uławia podjęcie dalszych decyzji o leczeniu pacjenta”

USG w ZRM to działa! „Poszerza diagnostykę i uławia podjęcie dalszych decyzji o leczeniu pacjenta”

USG w ZRM to działa! „Poszerza diagnostykę i uławia podjęcie dalszych decyzji o leczeniu pacjenta”

Od 6 tygodni mobilne głowice USG przekazane ratownikom przez Fundację Mocni na starcie pracują w terenie. W ramach akcji „Wojownicy głowicy” z aparatów ultrasonograficznych w karetkach skorzystało już 30 medyków z Oświęcimia, Radzymina, Żywca, Sosnowca i Katowic. Teraz przyszedł czas na kolejne miasta!

Akcja „Wojownicy głowicy” to efekt współpracy Fundacji Mocni na starcie oraz Ratunkowej w Roztoce. Po serii intensywnych szkoleń z zakresu protokołów ultrasonograficznych w medycynie ratunkowej przyszedł czas zmierzyć się z USG w codziennej pracy zespołów ratownictwa medycznego. Dzięki wsparciu firmy SONOlife w ręce ratowników i lekarzy trafiło 5 mobilnych głowic Chison SonoEye. Medycy mieli ponad miesiąc, by przekonać się, jak sprzęt sprawdzi się w pracy z pacjentem.

Co na temat stosowania ultrasonografii Point-of-Care w karetce mają do powiedzenia „Wojownicy głowicy”?

Szersza diagnostyka daje nowe możliwości już na samym początku pracy z pacjentem

Podczas szkoleń ultrasonograficznych Fundacji Mocni na starcie i Ratunkowej w Roztoce trenerzy przekonują uczestników, że POCUS może wyraźnie zwiększyć trafność wstępnie stawianej diagnozy.

– Wykorzystania ultrasonografii w czynnościach przedszpitalnych ma sens. Jestem bardzo zadowolony, że mam taki aparat na pokładzie. Dzięki niemu mogę poszerzyć diagnostykę i różnicować między innymi obrzęk płuc, COVID-19 czy 4H4T (zatrzymanie krążenia – przyp. red).  USG w ZRM  w prosty sposób przyczynia się do podjęcia decyzji o dalszej diagnozie i leczeniu pacjenta – mówi Szymon Hura z ZRM w Żywcu.

Jeszcze większe zaufanie pacjentów

Jest jeszcze jeden ważny aspekt, na który wskazują zespoły ratownictwa. Chodzi o reakcje samych pacjentów, którzy chętnie poddają się badaniom mobilnym ultrasonografem. Nie kryją przy tym swojego zadowolenia.

– Wielkim plusem posiadania USG jest zwiększenie zaufania pacjenta i jego rodziny do zespołu karetki. Dla nich robi się z nami jeszcze bezpieczniej – zauważa Marcin Andrzejczak z Pogotowia Ratunkowego w Oświęcimiu.

Akcja „Wojownicy głowicy” potrwa do końca 2021 roku. W najbliższym czasie aparaty trafią do Warszawy, Tarnowa oraz Sanoka.  

Szczegóły akcji raz regulaminna stronie www.wojownicyglowicy.pl