Leszczyńscy medycy szkolą się z ultrasonografii, aby jeszcze szybciej i sprawniej nieść pomoc mieszkańcom miasta i okolic

Leszczyńscy medycy szkolą się z ultrasonografii, aby jeszcze szybciej i sprawniej nieść pomoc mieszkańcom miasta i okolic

Leszczyńscy medycy szkolą się z ultrasonografii, aby jeszcze szybciej i sprawniej nieść pomoc mieszkańcom miasta i okolic

Taki pęd do wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zasługują na słowa uznania. Zwłaszcza w obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Już w najbliższą niedzielę, 16 maja, niemal 20 medyków dyżurujących na leszczyńskim SORze weźmie udział w szkoleniu z zastosowania ultrasonografii u pacjentów w stanach nagłych. Organizatorami spotkania są Fundacja Mocni na starcie oraz projekt Ratunkowa w Roztoce. Szkolenie wspierają Ratownicy Medyczni Leszno.

Prawie 20 medyków z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie pojawi się na całodziennym szkoleniu dotyczącym zastosowania protokołów ultrasonograficznych w medycynie ratunkowej organizowanym przez leszczyńską Fundację Mocni na starcie oraz projekt Ratunkowa w Roztoce. Czym są tajemniczo brzmiące protokoły ultrasonograficzne i dlatego ich znajomość jest tak ważna?

Stetoskop lekarza XXI wieku

Dziś wiele mówi się o zastosowaniu nowych technologii w medycynie. Choć do wprowadzenia na szeroką skalę operujących ludzi inteligentnych robotów jeszcze daleko, to inne zdobycze technologiczne są na wyciągnięcie ręki. Mowa chociażby o nowoczesnym sprzęcie ultrasonograficznym, który coraz częściej występuje w wersji mobilnej i zminiaturyzowanej. Zarówno stacjonarny, jak i przenośny aparat USG podłączony do smartfona z powodzeniem sprawdzi się w codziennej pracy lekarza. Przeszkoleni przez Fundację medycy za pomocą kilku przyłożeń głowicy ultrasonograficznej do ciała człowieka będą w stanie zidentyfikować wolny płyn w jamie brzusznej, który potencjalnie może okazać się krwotokiem wewnętrznym. Mogą także przeprowadzić podstawową diagnostykę ultrasonograficzną płuc, która jest tak ważna w dobie COVID-19.

Intensywny weekend

W trakcie niedzielnego spotkania uczestnicy najpierw zmierzą się z teorią dotyczącą tzw. ultrasonografii Point of care (tzw. „USG przyłóżkowe”, pojęcie, którym zwykło się określać każde badanie ultrasonograficzne wykonane celem rozwiązania konkretnego problemu klinicznego – przyp. red.), a następnie w 4-osobowych grupach pracują na aparatach USG. Nie zabraknie też symulacji medycznych, które pozwolą skonfrontować nabytą wiedzę z konkretnymi przypadkami klinicznymi. Na koniec zgromadzonych czeka egzamin praktyczny.

Lokalni sponsorzy dodają MOCY działaniom Fundacji

Wydarzenia nie udałoby się zorganizować bez wsparcia sponsorów. W edukację medyków, razem z Fundacją, angażują się Wodociągi Leszczyńskie oraz Ciesiółka Auto Group. Lokalne przedsiębiorstwa dobrze zdają sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o dobrostan społeczności lokalnej.

– Zależy nam na rozwoju miasta Leszna, a także gmin Lipno i Święciechowa należących do aglomeracji leszczyńskiej. Chcemy brać czynny udział w podnoszeniu jakości życia mieszkańców obszaru, na którym świadczymy usługi. Z tego powodu angażujemy się w liczne przedsięwzięcia, które przynoszą korzyści społeczności lokalnej. W przedsiębiorstwie już kilka lat temu wdrożyliśmy pakiety medyczne dla pracowników zdając sobie sprawę, jak cenne jest zdrowie i jego profilaktyka. Z tego względu inicjatywa Fundacji Mocni na starcie spotkała się z aprobatą Zarządu i postanowiliśmy wesprzeć te działania – mówi Rafał Zalesiński, Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie.

Do akcji chętnie włączył się też dealer samochodów Ciesiółka Auto Group. Firma działająca w branży motoryzacyjnej stawia na bezpieczeństwo na drogach oraz wysoką jakość pomocy medycznej, którą powinni otrzymać ranni w wypadkach.

– Choć byśmy jeździli samochodami z najlepszymi systemami bezpieczeństwa i choć bylibyśmy świetnymi kierowcami, nigdy nie możemy być pewni zdarzeń losowych na drodze, które mogą nas spotkać. W takiej sytuacji liczy się każda minuta oraz doświadczenie osób, które będą udzielać nam pomocy. Ważne jest, aby służby medyczne nieustannie zdobywały większą wiedzę i kompetencje w tym zakresie oraz korzystały z nowych technologii – podkreśla Anna Ciesiółka, właścicielka Ciesiółka Auto Group.

Szkolenie jest częścią większego projektu pod nazwą „Wojownicy głowicy”, czyli akcji promującej ultrasonografię wśród lekarzy, ratowników oraz studentów wszystkich kierunków medycznych.