Ośmiorniczki dla wszystkich wcześniaków urodzonych w 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ w Lesznie – #eMOCje

Ośmiorniczki dla wszystkich wcześniaków urodzonych w 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ w Lesznie – #eMOCje

Ośmiorniczki dla wszystkich wcześniaków urodzonych w 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ w Lesznie – #eMOCje

Ośmiorniczki dla wszystkich wcześniaków urodzonych w 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ roku w Leszczyńskie Porodówce – na Oddziae Położniczym i Bloku Porodowym w Lesznie.

Nie bez powodu na maskotki zostało wybrane to podwodne zwierzę – głównie chodzi o ich macki ? – ponieważ te spiralnie ułożone odnogi przypominają noworodkowi sznur pępowiny. W okresie życia wewnątrzmacicznego to właśnie ze sznurem pępowiny płód ma bezpośredni kontakt. Ociera się o niego, dotyka, chwyta, co czasami widoczne jest na ekranach aparatów #USG.

Niestety ten błogi czas, niekiedy zostaje przerwany przedwcześnie. Wówczas zamiast w ramiona mamy, dziecko trafia na intensywną terapię noworodka, gdzie brzuszek zamieniony zostaje na inkubator. Wtedy ten milutki pluszak umieszczony przy dziecku, po wcześniejszym kontakcie z Mamą, tylko po to, aby ośmiorniczka „przesiąknęła” jej zapachem powoduje, że wcześniaczek czuje się bezpieczniej, odnajduje znajome kształty, zapamiętane jeszcze z życia wewnątrzmacicznego.

Ten komfort zapewnia mu uchwycenie miękkich macek ośmiornicy, a nie jak to zwykle bywa licznych przewodów od kroplówek, czy czujników od kardiomonitora.

Idea ośmiorniczek to nie nowość. W Polsce od kilku już lat ośmiorniczki- maskotki z bawełnianej włóczki, dziergane przez wolontariuszy dostarczane są do Oddziałów Neoantologicznych. Podążając za ideą powstały nasze „leszczyńskie ośmiorniczki” przy pomocy kreatywnego zespołu Pań sekretarek ?

Maluchy! Bądźcie #najMOCniejsze ???