Płuca po i w trakcie COVID-19: Nowe spojrzenie na USG płuc

Płuca po i w trakcie COVID-19: Nowe spojrzenie na USG płuc

Płuca po i w trakcie COVID-19: Nowe spojrzenie na USG płuc

Śródmiąższowe zapalenie płuc wywoływane przez wirus SARS-Cov-2 zaskakuje gwałtownością i ciężkimi powikłaniami. W mediach coraz częściej pojawiają się wypowiedzi ekspertów, którzy mówią, że z tego rodzaju zmianami jeszcze nigdy nie mieli do czynienia. COVID-19 atakuje całe płuca, a nie tylko ich część. Choroba rozwija się niezwykle szybko, prowadząc do ciężkiej niewydolności oddechowej, czego efektem może być nawet śmierć pacjenta. Jak diagnozować i leczyć zmiany śródmiąższowe w płucach u chorych na koronawirusa i ozdrowieńców? W Fundacji Mocni na starcie znaleźliśmy na to sposób.

Szkolimy medyków z USG płuc w ramach naszego projektu COVID-19 FAST RESPONSE. Badanie ultrasonograficzne umożliwia szybką diagnozę zmian śródmiąższowych w płucach u osób chorych na koronawirusa. W trakcie prowadzonych przez nas bezpłatnych kursów dla medyków pokazujemy, jak interpretować obrazy USG towarzyszące zakażeniu.

Zobaczcie, jak dzielnie w trakcie szkolenia pracowała ekipa ze szpitala tymczasowego w Katowicach. Brawa dla trenerów Ratunkowa w Roztoce, którzy przeprowadzili to spotkanie pro bono.

Serdeczne podziękowania dla firm MIRO i SONOlife za wypożyczenie aparatów na spotkanie.

Poniżej krótka relacja wideo ze szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.