Ruszamy z rekrutacją do projektu „BeFAST. Liczy się każda minuta!”

Ruszamy z rekrutacją do projektu „BeFAST. Liczy się każda minuta!”

Ruszamy z rekrutacją do projektu „BeFAST. Liczy się każda minuta!”

Nareszcie! Rozpoczynamy rekrutację do projektu szkoleniowego „BeFAST. Liczy się każda minuta” finansowanego przez Piwo Piast. Naszym celem jest wyposażenie w kompetencje ultrasonograficzne medyków, którzy niosą pomoc ofiarom wypadków drogowych we Wrocławiu i okolicach.

Pamiętacie jak zachęcaliśmy Was do głosowania w plebiscycie na nasz projekt dla Wrocławia i okolic? Opłaciło się! Zdobyliśmy grant na przeszkolenie 50 medyków z regionu. W trakcie warsztatów będziemy trenować protokoły ultrasonograficzne eFAST i BLUE. #NaZdrowie dla Wrocławia i okolic.

Dlaczego to takie ważne?

Zdajemy sobie sprawę, że oczy całego świata zwrócone są na medyków walczących z koronawirusem. Nie lekceważymy śmiercionośnego wirusa, chcemy jednak zwrócić uwagę na jeszcze inne zagrożenia, z którymi codziennie walczą lekarze i ratownicy medyczni. Nasz projekt pozwoli skrócić czas badania i diagnozy ofiar wypadków drogowych i innych pacjentów korzystających z opieki pogotowia ratunkowego (wypadki domowe, upadek z wysokości, porażenie prądem, przypadki kardiologiczne itd.). Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 r. zespoły ratownictwa medycznego udzieliły świadczeń zdrowotnych w miejscu zdarzenia dla blisko 2,8 mln osób. W izbach przyjęć lub szpitalnych oddziałach ratunkowych z doraźnej pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym skorzystało ponad 3,2 mln pacjentów. W szpitalnych oddziałach ratunkowych w trybie stacjonarnym leczonych było blisko 1,4 mln osób.

Warto w tym miejscu wspomnieć także o ofiarach wypadków drogowych. Z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 roku na polskich drogach doszło do 22 490 wypadków, w których poszkodowanych zostało 25 344 osób, a 2105 poniosło śmierć. W 2020 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 540 wypadkach drogowych (10,8% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 327 osób (13,1% ogółu zabitych), a 2 723 osoby odniosły obrażenia (10,3% ogółu rannych).

Dolny Śląsk w liczbach

Dolny Śląsk był jednym z regionów o najwyższym wskaźniku zachorowań na COVID0-19. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że 2020 r. w województwie dolnośląskim było 1578 wypadków drogowych. Na drogach śmierć poniosło 165 osób, rannych zostało 1794. W ubiegłym roku w regionie Dolnego Śląska było 147 wypadków z udziałem osób po spożyciu alkoholu (17 zabitych, 172 rannych).

Zobacz także:
1. Pomoc dorazna i ratownictwo medyczne w 2020 roku [GUS]
2. Wypadki drogowe w 2020 roku [KGP]

Czy są tu jacyś chętni medycy z ZRM, SOR, OIT? Podkreślamy, że chodzi o personel medyczny z Wrocławia i regionu (tylko Dolny Śląsk). Mamy ograniczoną liczbę miejsc na szkolenie, więc nie możemy zagwarantować miejsc dla wszystkich, ale możecie być pewni, że do pięknego Wrocławia wrócimy jeszcze nie raz! Pierwsze spotkanie w sierpniu.

Więcej informacji pod adresem warsztaty@mocninastarcie.pl.

#PiastWspieraRegion #NaZdrowie #BeFAST

Sponsor projektu: